| Processor | Intel Core i7-12700H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch 2.8K OLED IPS Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz RAM | |
| Memory | 500GB M.2 PCIe 3.0 x4 NVMe SSD | |
| Battery | Changeable Li-poly battery with 53 Wh Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Schenker Vision 14 |
|---|---|
| Model | Vision 14 |
| Price | Tk 201,087 |
| Brand | Schenker |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
|---|
| Display Type | 2.8K OLED IPS 16:10 px 90 Hz 380 nits 99% sRGB non-glare |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inch Display |
| Display Resolution | 1800 x 2880 Pixels |
| Webcam | HD webcam (Windows Hello support) |
|---|
| Body Dimensions | 308.8 x 215 x 15.6 mm (W x D x H) |
|---|---|
| Body Weight | 1.1 kg |
| Body Build | Display lid, top and bottom case made of magnesium alloy (AZ91D) Display frame made of plastic 160° display opening angle PH 0 screw heads |
| Body Color | Black, Silver |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-12700H |
| Generations | 12th Gen |
| Ram | 8GB DDR4 3200MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 500GB M.2 Samsung 980 PCIe 3.0 x4 NVMe SSD |
| Graphics Memory | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Graphics |
| Battery Type | Li-poly Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Changeable Li-poly battery with 53 Wh Battery |
| Battery Backup | Up to 7 hours |
| Audio | Microphone with noise cancelling |
|---|---|
| Loudspeaker | Stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | USB-A 3.2 Gen1 USB-C 3.2 Gen2×1 |
| Made By | Germany |
|---|---|
| Other Features | Microsoft Precision Glass Touchpad, two integrated buttons, 130 x 80 mm (W x D) |
This laptop future, RAM, SSD is best quality.
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 4-cell 73Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch Display
Processor: AMD Ryzen 9 7945HX Processor
RAM: 32GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cell (99.9Whr) Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long-Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inches Full HD IPS 144 Hz Display
Processor: Intel Core i7-10875H Processor
RAM: 32GB DDR4 2666 MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Changeable 62 Wh Li-Ion-Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Changeable Li-poly battery with 53 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.2 Inch 3.1K LTPS Display
Processor: Intel Core i7-1260P Processor
RAM: 16GB LPDDR4 4267Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium polymer 60Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 Pro 6850U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700K Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell Li-Polymer, 80Wh battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch FHD 165Hz Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 inch Display
Processor: AMD Ryzen 7 6800HS Processor
RAM: 16 GB LPDDR5 6000MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 70Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →